U Klinici za tumore, KBC Rijeka u petak su održana događanja s ciljem zajedničkog doprinosa edukaciji građana i podizanja svijesti o važnosti prevencije radi smanjenja pojavnosti, ali i smrtnosti od raka vrata maternice. Iako je to jedini rak koji je u potpunosti moguće prevenirati, u svijetu je to četvrti uzrok smrti kod žena i četvrti rak po učestalosti.



Povodom Mjeseca svjesnosti o karcinomu vrata maternice u KBC -u Rijeka održan je program usmjeren na smanjenje pojavnosti raka vrata maternice organiziranom prevencijom. Zajednički su ga organizirali Klinika za tumore i Klinika za ginekologiju i porodništvo KBC-a Rijeka, Udruga Srce za nju, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, KoHOM.Aktivnosti su započele u petak, 17. siječnja, od 10.30 do 13 sati u Dnevnoj bolnici Klinike za tumore KBC-a Rijeka, gdje su članovi Udruge Srce za nju pacijentima dijelili mimoze. Cvijet mimoze, nacionalni znak prevencije raka vrata maternice, kao takav simbolizira ženu, slobodu, emancipaciju i osjećajnost.



Program je nastavljen panel-raspravom o prevenciji i liječenju karcinoma vrata maternice, održanom istoga dana od 11 do 13 sati u prostoru Dnevnog boravka za bolesnike na Klinici za tumore. Na skupu su sudjelovali pacijenti, studenti Medicinskog fakulteta u Rijeci te djelatnici Klinike za tumore i Klinike za ginekologiju i porodništvo KBC-a Rijeka.
„Nedovoljna informiranost o ozbiljnosti, napredovanju i posljedicama karcinoma vrata maternice te postavljanju rane dijagnoze kada je stopa izlječenja velika – glavna je prepreka u borbi protiv ove ozbiljne bolesti. Ključno je podizanje svijesti i edukacija populacije i upravo je zbog toga nužno uključivanje svih, od medicinskog tima do učenika, studenata, udruga pacijenata i društvene zajednice. Uključivanjem svih dionika društva i organizacijom ovakvih edukativnih akcija i aktivnostima zdravstvenog sustava u prevenciji i ranom otkrivanju bolesti može se poboljšati odaziv pacijenata na probirna testiranja i poboljšati svijest javnosti o važnosti odaziva na preventivne preglede za rano otkrivanje raka. Navedeno je od iznimne važnosti kako bi uz dostupne metode modernog onkološkog liječenja poboljšali ishode bolesti odnosno kako bi bili uspješniji u liječenju malignih bolesti“, naglasila je predstojnica Klinike za tumore izv. prof. dr. sc. Ivana Mikolašević.
Rak vrata maternice je četvrti najčešći uzrok svih karcinoma kod žena u svijetu te četvrti uzrok smrti kod žena diljem svijeta. U 2020. prema Registru za rak RH ukupna incidencija ginekoloških tumora iznosila je 276 bolesnica, a te godine umrlo je 125 žena od raka vrata maternice. Od svih ginekoloških karcinoma jedino rak vrata maternice ima screening test uz pomoć kojeg možemo otkriti bolest na vrijeme i tretirati je. Uz pomoć PAPA testa možemo također uočiti prekancerozne lezije, promjene na stanicama vrata maternice koje se ako se ne tretiraju na ispravan način mogu pretvoriti u stanice karcinoma. Također, gotovo svaki slučaj raka vrata maternice može se spriječiti cijepljenjem protiv HPV-a i redovitim preventivnim pregledima kod ginekologa, istaknula je Ani Mihaljević Ferari, dr.med, voditeljica tima za ginekološke tumore, Klinike za tumore. U liječenju raka vrata maternice razlikujemo liječenje ranog stadija i liječenje invazivnog karcinoma. Najčešće susrećemo premaligne oblike bolesti (predstadiji raka vrata maternice), i za te oblike liječenje je najuspješnije, jer se njihovim izliječenjem sprječavanja nastanak zloćudne bolesti.Premaligni oblici bolesti liječe se minimalno invazivnim kirurškim zahvatima. Kod invazivnog karcinoma kirurški zahvat je radikalniji, a po dobivanju patohistološkog nalaza onkološko liječenje može biti nastavljeno radioterapijom, kemoterapijom ili kombinacijom združene primjena kemo/radioterapije, istaknuo je doc.dr.sc.Marko Klarić, predstojnik Klinike za ginekologiju i porodništvo. Petogodišnje preživljenje bolesnica sa dijagnosticiranim rakom vrata maternice ovisi o stadiju bolesti te mogućnostima liječenja.Uz različite kombinacije metoda liječenja (kirurško liječenje, zračenje, kemoterapija, biološka terapija), petogodišnje preživljenje u I. stadiju je 90%, u II. stadiju 60%, u III.stadiju 30% , te svega 10% u IV. stadiju (prošireni karcinom). No kada se dijagnosticira premaligna lezija ili početni invazivni karcinom bolesnica može biti 100% izliječena, istaknula je Jasna Marušić, dr.med, pročelnica Poliklinike s dnevnom bolnicom, Klinike za tumore.
Članice naše udruge s radošću sudjeluju u svim projektima Klinike za tumore koji za cilj imaju povećanje kvalitete života, ali isto tako i u projektima koji su usmjereni na preventivne aktivnosti“, istaknula je predsjednica Udruge srce za nju Katarina Kukolj i zahvalila se donatorima koji su pomogli da se obilježi Dan mimoza.