Na kućnom broju 35, u riječkom naselju Pehlin nalazi se dom deveteročlane obitelji Pazari – ili je to nekada bio. S neizvjesnom budućnošću i datumom koji se neumoljivo bliži, ova obitelj do 15. siječnja mora prikupiti 120 tisuća eura kako bi otkupila kuću u kojoj žive. U protivnom, suočavaju se s mogućnošću da ostanu bez krova nad glavom. Unatoč apelima gradskim i državnim institucijama, pomoć im nije stigla. Grad Rijeka obavijestio ih je da su na listi prioriteta za gradski stan tek 65., što znači da na rješavanje svog stambenog pitanja mogu čekati godinama – predugo za njihovu situaciju. -“Tražili smo pomoć od gradonačelnika i svih institucija, ali nijedan odgovor nije bio zadovoljavajući,” kaže Kristina Pazari, majka obitelji, koja je nakon porodiljnog ostala bez posla. Njen suprug Murat također je izgubio posao nakon što je tvrtka u kojoj je radio otišla u stečaj. Njihovi ukupni prihodi, uključujući dječji doplatak i socijalnu pomoć, jedva pokrivaju osnovne životne potrebe.
Zdravstveni problemi
Posebno tešku situaciju, dodatno je zakompliciralo zdravlje njihova sina Djemšita. Nakon rođenja, bio je smješten u Dječjoj bolnici gdje su utvrđene poteškoće u razvoju. Unatoč dijagnozi, roditelji kažu da je Djemšit pokazivao znakove napretka.No, nakon preseljenja kod pedijatrice na Pehlin, situacija se promijenila. Pedijatrica je, prema riječima roditelja, ustrajala na tome da se Djemšitu daju cjepiva unatoč njegovom zdravstvenom stanju. Roditelji tvrde da im je zaprijetila oduzimanjem djeteta ako ne pristanu na cijepljenje. Pod pritiskom, ističu, pristali su na cjepivo, nakon čega se Djemšitovo stanje drastično pogoršalo. Prema njihovim riječima, odmah nakon cijepljenja dječak je prestao reagirati na okolinu.“Bio je kao biljka – oči su mu bile otvorene, ali nije reagirao,” kaže Murat. Roditelji su zvali hitnu pomoć, a dječak je tada počeo imati česte napadaje i dodatne zdravstvene probleme, poput oštećenja mozga.
Sudski postupak
Njihova borba za bolje liječenje Djemšita odvela ih je na sud, gdje su se četiri godine pokušavali izboriti za pravdu i odgovore. “Sutkinja me pitala što želimo kao roditelji. Rekao sam da smatramo da je stanje nastalo nakon cijepljenja, ali oni su tvrdili da se radi o epilepsiji. No, napadaji su trajali satima, ne minutama,” kaže Murat. U međuvremenu je pedijatar promijenjen, a liječnica koja je bila odgovorna za cijepljenje otišla je u mirovinu. Iako su pravni procesi završeni, obitelj nije dobila odgovore ni adekvatnu pomoć.
Odgovor Caritasa
Obitelj Pazari pokušala je osigurati financijsku pomoć i preko Caritasa Riječke nadbiskupije, ali tamo su naišli na ograničenja. Prema riječima bivše ravnateljice Caritasa, Marije Faustine, Pazari redovito primaju pomoć, no Caritas nema dovoljno resursa da riješi njihov stambeni problem.“Pomažemo obitelji Pazari koliko možemo, ali dolaze nam i druge obitelji u izuzetno teškim situacijama. Nažalost, nemamo kapaciteta da bismo mogli riješiti stambene probleme svih koji nam se obrate,” rekla je Faustina.
Humanitarni apel
Suočeni s nemilosrdnim rokovima i ravnodušnim sustavom, obitelj Pazari poziva ljude dobre volje da pomognu. Njihova novogodišnja želja je jednostavna – zadržati dom i vratiti barem djelić normalnog života.Ako želite pomoći, sredstva možete uplatiti na njihov IBAN: HR9024020063212306474.
“Želimo samo krov nad glavom,” kažu djeca iz ove obitelji. Hoće li im zajednica pomoći ostvariti tu želju, pokazat će nadolazeći dani. Pogledajte videoprilog