Odlaganje jestivog ulja na pravilan način ključno je za očuvanje okoliša. Iz tog razloga osim u Rijeci, kontejneri za prikupljanje jestivog ulja postavljeni su i na području Kastva i Viškova. U Rijeci se primjerice na godišnjoj razini prikupi i do 9 tona otpadnog jestivog ulja.
Nakon Rijeke, i na području Kastva i Viškova postavljeni su spremnici za odlaganje jestivog ulja. Riječ je održivoj sirovini za proizvodnju biogoriva i na taj se način pridonosi smanjenju emisije co2.
-”Do kraja ove godine odnosno do kraja siječnja slijedeće godine na području svih okolnih općina gdje Čistoća gospodari otpadom će bit postavljeni spremnici za prikupljanje otpadnog i jestivog ulja, rekao je voditelj Službe tehničkih poslova KD Čistoća Edhem Subašić.
Spremnici na području grada Rijeke postavljeni su 2021 godine i to na 10 lokacija. Godišnje se prikupi i do 9 tona otpadnog jestivog ulja.
-”Ulje se predaje ovlaštenom koncesionaru nakon čega se od istog proizvodi biodizel, kaže Subašić.
Kako bi se otpadno ulje adekvatno zbrinulo potrebno ga je preliti u korištenu plastičnu bocu. Kada se boca napuni do vrha, treba ju dobro zatvoriti i odložiti u spremnik. Ulje se može zbrinuti i u jednom od reciklažnih dvorišta Čistoće.
U spremnike je dopušteno odlaganje korištenog ulja za kuhanje i pokvarenog ulja kojem je istekao rok trajanja. Nije dopušteno odlaganje motornog ulja, otpadnog ulja i maziva te majoneze, masti i maslaca.
Početkom slijedeće godine plan je postaviti spremnike na dodatnih 16 lokacija. Tako da će Riječanima biti dostupno ukupno 26 spremnika za prikupljanje otpadnog jestivog ulja. Popis lokacija svih spremnika nalazi se na mrežnim stranicama KD Čistoća