Mreža “4. smjena – nevidljivi rad” čiji je fokus usklađivanje privatnog i poslovnog života žena i muškaraca pokreće kampanju #JutrosSamStala kojoj je cilj osvijestiti javnost o svakodnevnom neplaćenom kućanskom radu koji se smatra „ženskim“. Peglanje, čišćenje, kuhanje, pranje odjeće, planiranje, briga o djeci… Što bi se dogodilo da žene stanu s kućanskim poslovima? Kaos? Tko bi ih obavio?
Članice Mreže, koju čine organizacije civilnog društva i visokoobrazovna ustanova, pozivaju žene da se pridruže kampanji u kojoj se prikupljaju priče o neplaćenom kućanskom radu. S oznakom #JutrosSamStala na društvenim mrežama objavite javno svoje priče uz fotografije koje prikazuju što se dogodi kad stanete sa svakodnevnim kućanskim radom ili ih pošaljite putem Instagram i Facebook stranice udruge B.a.B.e., Twitter profila Iskra B. ili e-maila babe@babe.hr kako bi ih mogli anonimno objaviti.
U istraživanju „Utjecaj rodne podjele obiteljskih obaveza i kućanskih poslova na profesionalni život zaposlenih žena“ koje je 2017. godine provela doc. dr. sc. Ksenija Klasnić, prilikom obavljanja rutinskih kućanskih poslova u 83% posto ispitanih slučajeva sve ili većinu poslova obavljaju žene, u 16,6% slučajeva partneri ravnopravno dijele poslove, a muškarci obavljaju spomenute poslove u samo 0,4% slučajeva. Također, podaci ukazuju na postojanje izrazite rodne neravnopravnosti u obavljanju obiteljskih poslova vezanih za brigu o djeci pri čemu u 58,4% slučajeva sve ili većinu poslova obavljaju žene, dok su za iste poslove zaduženi isključivo muškarci u samo 0,2% slučajeva. U ostalim slučajevima poslovi se obavljaju zajednički pri čemu prednjače igranje s djetetom, šetnje s djetetom, kažnjavanje te vođenje djeteta u školu, vrtić i na dodatne aktivnosti.
Cilj projekta je razvijanje i predlaganje adekvatnih javnih politika koje bi doprinijele usklađivanju privatnog i poslovnog života građana i građanki Republike Hrvatske putem osnaživanja partnerstva organizacija civilnog društva uključenih u Mrežu, međusektorske suradnje s visokoobrazovnom ustanova te jedinicama lokalne i regionalne samouprave kroz učinkovit socijalni dijalog.