Tečaj ronjenja za studente medicine iz cijeloga svijeta, u sklopu Ljetne škole medicine ronjenja, počeo je danas prvim zaronom uKraljevici. Nastavak je to ljetne škole, koju organizira Međunarodna udruga studenata medicine Hrvatska (CroMSIC), a u kojoj ove godine sudjeluju odlični studenti medicine iz Švedske, Finske, Danske, Francuske, Austrije, Brazila, Kanade, Kuvajta, Norveške, Irske, Ujedinjenog Kraljevstva i Tajvana. Ove godine je i peta godišnjica projekta, nastavka tradicije, koju je 1993. godine počeo doc.dr.sc. Igor Barković, tadašnji student medicine i sadašnji stručni mentor projekta, kao pokušaj privlačenja stranih studenata medicine u ratom pogođenu Hrvatsku.
Ljetna škola medicine ronjenja će studente naučiti kako roniti te kako hitno zbrinuti utopljenog ronioca, ali će ih vodeći hrvatski stručnjaci podučavati i o podvodnoj i hiperbaričnoj medicini, sve više primjenjivoj u liječenju. Ta grana medicine ne liječi samo stanja izazvana boravkom na velikim dubinama, već je sve važnija u svijetu i u liječenju opeklina, smrzotina, Chronove bolesti, dijabetesa, ulceroznog kolitisa…
– Iznimno smo ponosni što smo uspjeli održati tradiciju i što nam je ovo peta godišnjica, a interes za projekt samo raste te svake godine primamo sve više prijava izvrsnih studenata i zaista postaje teško odabrati sudionike. Ljetna škola medicine ronjenja slavi ljepotu našeg Jadranskog mora, u kojem studenti uče roniti te promovira Hrvatsku kao zemlju koja je, osim odlične turističke destinacije, puna znanja i novih otkrića, pogotovo u području hiperbarične medicine – kaže Laura Radoš, voditeljica projekta u Međunarodnoj udruzi studenata medicine Hrvatska.