Pazite na grijalice, čistite dimnjake i servisirajte bojlere, najkraće se mogu svesti upozorenja stručnjaka koji se profesionalno bave poslovima zaštite od požara. Njima između ostalog svake godine najviše zadaju posla upravo oni građani koji zanemaruju ova upozorenja:
– Građanima je najvažnije da naruče održavanje dimnjaka od ovlaštenog dimnjačara I da koriste dimnjak onako kako im je to dimnjačar napisao dok napismeno nemaju da to smiju učiniti. Naglašava direktor tvrtke Dimnjačar Rijeka Željko Dolak.
Kako bi se ispunila očekivana razina sigurnosti svi nedostaci koji se pojave prilikom kontrolnog pregleda dimnjaka građani su dužni u propisanom roku otkloniti. Važno je dimnjake čistiti sada kada je sezona grijanja u punom jeku jer su nakupine čađe u 1. i 2. mjesecu u dimnjaku najveće i treba ih ukloniti:
Mladen Šćulac zapovjednik Vatrogasne zajednice PGŽ naglašava kako temperature koje se razvijaju u dimnjacima iznose od 900 do 1000 stupnjeva, a pri tako velikim temperaturama kod starijih tipova dimnjaka dolazi do pucanja zida i širenja požara, a taj požar se izuzetno brzo širi.
Posebna opasnost vreba iz starih zgrada jer je daleko veća mogućnost širenja požara nego u novim zgradama, a dimnjak je poželjno čistiti dva puta godišnje
– Svakako moramo obratiti pažnju da na podrumima i na tavanima nemamo gorivih tvari , te da obavimo iz predostrožnosti i nadzor dimnjaka i da uklonimo sve moguće gorive tvari iz okolice dimnjaka. Dodao je Mladen Šćulac
Treba probuditi društvenu odgovornost , prepoznati opasnosti I preventivno djelovati , a to možemo edukcijom koja kreće od najranije dobi. Smatra Mensur Ferhatović koji predaje na studiju Sigurnost na radu Veleučilišta u Rijeci
– Postoji Pravilnik o osposobljavanju pučanstva gdje bi morali sve građane Rijeke naučiti o odgovorno ponašanju a ako ipak dođe do požara da ih naučimo kako mogu s onim aparatima početne požare pogasiti Grad Rijeka spada u gradove s najvećim brojem zgradama višim od 8 katova pa je tu preventiva itekako važna, Upravitelji zgrada trebali bi odigrati važnu ulogu u educiranju stanara u objektima kojima upravljaju, kaže Ferhatović.
Naravno ako stvari izmaknu kontroli i dođe do požara tu su naši vatrogasci. Profesionalne postrojbe u našoj županiji broje 240 vatrogasaca. Imamo 6 postrojbi od kojih je najveća javna vatrogasna postrojba Rijeka koja broji 130 zaposlenih. Dobrovoljnih vatrogasaca svih dobrovoljnih vatrogasnih društava u našoj županiji ima oko 1100.