Trećemajci ponovno prijete, ovog puta blokadom cesta
Radnici 3. maja za dva tjedna ponovno bi mogli na ulice. Razlog je isti kao prije godinu dana – ministarstvo financija još nije dalo jamstva na kredit kojim će riječki škver financirati gradnju 4 asfalt tankera za švedskog naručitelja. Rok za izdavanje jamstava je 15. listopad, Vlada će do tada imati 3 sjednice odnosno isto toliko prilika da odobri jamstva. Ugovor sa Šveđanima amenovao je i nadzorni odbor, a bez ta četiri broda trećemajski navozi bit će prazni najkasnije na proljeće sljedeće godine. Sljedeća dva tjedna sindikati će provesti u pripremi za prosvjed. Zlu ne trebalo, kažu.
– Naša namjera je da izvučemo sva prijevozna sredstva iz 3. maja pa ćemo, nismo još odlučili da l’ ćemo krenut prema gradu ili možda i u blokadu jedne državne ceste – kazao je povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske u 3.maju, Juraj Šoljić.
U međuvremenu, sindikati su dobili mjesecima čekani potpis na socijalni sporazum jedinog ponuđača za kupnju 3. maja – austrijskog A-teka.
– Ne želimo potpisat takav socijalni sporazum, tražimo znači da se promijene rokovi u 2 točke – dodaje Šoljić.
Socijalni sporazum koji jamči očuvanje brodograđevne djelatnosti trebao je trajati 5 godina, Mirko Kovač potpisao je na dvije. Isto tako, sindikat je tražio da se radnicima zbog poslovno-uvjetovanih razloga ne smije otkazati ugovor 5 godina, vlasnik A-teka potpisao je svega jednu godinu. To znači da im može dati otkaz ako zbog nekog razloga nakon godinu dana postanu tehnološki višak. Istodobno, predsjednica Radničkog vijeća brodogradilišta sutra će u javnost iznijeti kompromitirajuće podatke o Mirku Kovaču i teškom financijskom stanju A-teka. Tvrdi kako je Kovač svojedobno kupio, a potom uništio jednu tvrtku iz Subotice.
– Svakih nekoliko mjeseci prosječno 200 ljudi nije više moglo ući u tu firmu nego su praktički obavijest o otkazu dobivali tako da im kartica na ulazu više nije vrijedila – ističe Nada Jelinić Starčević.
Podsjetimo, A-tek je jedini ponuđač za 3.maj, a nebrojeno se puta čula rečenica: ili privatizacija ili stečaj.
– To uopće nije jedina alternativa, to se samo tako prikazuje u medijima namjerno, a gospođu Jadranku Kosor uvjerena sam namjerno lažu iz Ministarstva gospodarstva – dodaje Jelinić Starčević.
Premijerka je međutim, ovdje najmanje važna. Puno je važnija sudbina 2800 radnika 3. maja i njihovih obitelji.