OGLAS

Porast anksioznih i depresivnih poremećaja za više od 25 posto

PXL_170122_91513913

Pandemija covida-19 stvorila je globalnu krizu mentalnog zdravlja, potičući stresove i potkopavajući mentalno zdravlje milijuna ljudi, upozorila je Svjetska zdravstvena organizacija povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja, 10. listopada.

Još prije pandemije 2019. procjenjuje se da je jedna od osam osoba u svijetu živjela s mentalnim poremećajem, a covid je dodatno mnoge aspekte mentalnog zdravlja doveo u pitanje, upozorava WHO  te poziva da mentalno zdravlje i dobrobit postanu globalni prioritet.

Procjene pokazuju porast anksioznih i depresivnih poremećaja za više od 25 posto tijekom prve godine pandemije. U isto vrijeme, usluge mentalnog zdravlja ozbiljno su poremećene, a razlike u liječenju mentalnih poremećaja između bogatih i siromašnih dodatno su se povećale.

Europski tjedan mentalnog zdravlja ove se godine obilježava od 9. do 13. svibnja na temu „Progovori o mentalnom zdravlju“.Glavna poruka kampanje jest da je ulaganje u mentalno zdravlje jednako važno kao i ulaganje u tjelesno zdravlje, te da je i jedno i drugo neodvojivi dio općeg zdravlja.Cilj kampanje je osobnim osvrtom na to kako nam određena aktivnost koristi u životu potaknuti druge da više promišljaju o ulaganju u vlastito mentalno zdravlje. Nastojimo osvijestiti kako nam ove jednostavne aktivnosti mogu pomoći kada smo pod stresom ili kada nam je teško te koliko su one važne i učinkovite za održavanje mentalnog, a time i općeg zdravlja.

Informacije preuzete s portala www.psychologytoday.com

Foto: Davor Puklavec /Pixsell