Povodom obilježavanja 80. godišnjice stradanja Lipe, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka organizira niz događanja, među njima i izložbu koja je postavljena na postamentima na Korzu s ciljem podsjećanja na stradanje civila u Lipi 30. travnja 1944. godine.
Izložba autorica Vane Gović Marković i Tee Perinčić „Lipa pamti“ izložba je povijesnog karaktera koja tematizira nacistički zločin počinjen nad civilima Lipe 30. travnja 1944., ali se osvrće i na 80 godina staru kolektivnu memoriju Lipe. Na izložbi je predstavljena fotografska i dokumentarna građa kao i individualna svjedočanstva (kazivanja) preživjelih koji govore o stradanju, ali i poslijeratnoj obnovi. Po prvi je puta, primjerice, javnosti predstavljeno 30-ak sačuvanih fotografija stradalih Lipljana koje je Memorijalni centar „Lipa pamti“ kroz proteklih 9 godina prikupio iz obiteljskih arhiva preživjelih sumještana i njihovih potomaka, danas razasutih diljem svijeta. Izložba, ujedno, ističe primjer Lipe kao izrazito pozitivan u kontekstu nacionalnih kultura sjećanja na stradanja Drugog svjetskog rata.
30. travnja 1944. godine nacističke i fašističke snage ulaze u selo Lipa gdje su ubili 269 stanovnika koje su zatekli u selu, a među ubijenima je bilo 96 djece. Imovina stanovnika, uključujući životinje, je pokradena, a svi stambeni i gospodarski objekti su zapaljeni. Većina stanovnika ubijena je u prostoru Kvartirkine kuće na čijem mjestu danas stoji spomenik.
Preživjeli stanovnici Lipe koji toga dana nisu bili u mjestu, njih stotinjak, po završetku 2. Svjetskog rata vratili su se u selo i započeli obnovu. 1966. godine Lipa se proglašava spomen-mjestom, a 1968. godine otvoren je spomen-muzej koji je djelovao do 1989. Muzej pod imenom Memorijalni centar „Lipa pamti“ obnovljen je i ponovo otvoren 2015. godine i djeluje unutar Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja.