Na Urinju svečano obilježen završetak prve faze modernizacije riječke rafinerije
U rafineriji nafte Rijeka na Urinju svečano je obilježen završetak prve faze modernizacije riječke rafinerije. INA je u nju uložila 400 milijuna eura.
– I investicija i ulaganje ali isto tako iznimno važan korak naprijed za hrvatsko gospodarstvo i svakako osobito važno u zaštiti okoliša – rekla je predsjednica Vlade RH, Jadranka Kosor.
– Predani smo ovom cilju modernizacije rafinerije kako bi zadovoljili standarde europske unije, zaštitili okoliš na lokalnoj i nacionalnoj razini te našim kupcima isporučili gorivo najveće moguće kvalitete – kazao je predsjednik Uprave INA-e, Zoltan Aldott.
Naime, sva goriva koja proizvodi riječka rafinerija zadovoljavaju zahtjevnu Euro 5 normu. Godišnje će se pak u atmosferu ispuštati 30 tisuća tona manje sumpornog dioksida nego dosada. Upravo je čišći zrak ono što očekuju Bakrani.
– S tim u vezi nove mjerne stanice koje su postavljene ovdje u Pavekima na području Krasice i u okruženju INA-e bi trebale pokazati pravo stanje stvari što znači puštanje u pogon novog postrojenja – rekao je bakarski gradonačelnik Tomislav Klarić.
U sklopu postrojenja izgrađena su tri procesna postrojenja u sklopu Hidrokreking kompleksa – blagi hidrokreking, proizvodnja vodika i izdvajanje sumpora. Koliko je to ekološki prihvatljivo vrlo brzo će pokazati neovisna mjerenja koje je dosad provodila sama INA.
– Dogovorili smo potpisivanje aneksa ugovora za monitoring gdje će stanice koje su u njihovom vlasništvu prijeći u upravljanje našeg županijskog Zavoda za javno zdravstvo i on line očitavanje od strane javnosti tako da INA mora jamčiti da ništa ne skriva od emisija u okoliš – istaknuo je primorsko-goranski župan, Zlatko Komadina.
Pored proizvodnje modernih goriva, najavljenog zapošljavanja visokoobrazovanih kadrova župan kao najveći efekt ističe zaštitu okoliša.
– U 6. mjesecu kada plin krene u proizvodnju to će se dogoditi, prepolovit će se dosadašnje emisije, a sa završetkom bi se trebale skoro u potpunosti eliminirati – dodaje župan Komadina.
Nakon prve, INA-u očekuje druga faza modernizacije odnosno izgradnja koking kompleksa za preradu teških ostataka nafte koje će također stajati 400 milijuna eura. Kako je danas rečeno, u bakarskom zaljevu ipak neće biti luka za pretovar koksa kao ni 3 kilometra transportnih traka. To je, podsjetimo, proteklih mjeseci izazvalo žestoka protivljenja lokalnog stanovništva.