Prirodoslovni muzej Rijeka započeo je s programom obilježavanja dviju značajnih obljetnica u Kaštelu Zrinskih u Gorskom kotaru – deset godina upravljanja ovim kulturnim dobrom i provođenja muzejske djelatnosti i u Brodu na Kupi te tri godine od otvorenja novog stalnog postava „Divljina s pogledom na more“ i interpretacijskog centra „Putovima Frankopana, Brod na Kupi“.
Na svečanosti obilježavanja, nakon predstavljanja deset godina rada Muzeja u Kaštelu Zrinskih uvodno se prisutnima obratio zamjenik župana Petar Mamula koji je tom prigodom istaknuo kako rado posjećuje programe u Kaštelu. Interes za prirodu i prirodoslovlje je izuzetno važan za razvoj djeteta, a često zanemaren u današnje vrijeme. Županija nastoji ustanove koje ima u portfelju dodatno razviti i unaprijediti pa tako i Prirodoslovni muzej Rijeka koji je kroz rad u Kaštelu izvrstan primjer razvoja o čemu svjedoči i nagrada muzejske struke za najbolji stalni postav u Hrvatskoj dodijeljen muzejskom postavu „Divljina s pogledom na more“. Potom je Muzeju čestitao godišnjicu rada u Brodu na Kupi i zaželio uspješnih narednih deset godina uz punu podršku Primorsko-goranske županije kao osnivača.
Nakon obraćanja gradonačelnice Grada Delnica Katarine Mihelčić koja smatra da je jedna od najboljih donesenih odluka Županije i Grada Delnica bila da se upravo ovom Muzeju povjeri na upravljanje kulturno dobro u Brodu na Kupi, Muzeju koji izvrsno prezentira raznoliku prirodnu baštinu na stručan način o čemu govori brojna posjećenost, kvalitetni edukativni programi kao i nagrada struke, prigodne riječi uputio je i direktor Turističke zajednice Gorskog kotara Petar Hrg koji je osim upućene čestitke djelatnicima Muzeja izrekao kako je ova kulturna ustanova važan čimbenik razvoja turizma u Kupskoj dolini i Gorskom kotaru, kao i značajan suradnik u lokalnoj zajednici. Uslijedila su predavanja o prirodnoj i kulturnoj baštini koje su izveli Boštjan Surina, kustos Muzeja i Marko Smole, vlasnik Palčave šiše u susjednim Plešcima.
Muzej je dodijelio zahvalnice turističkoj agenciji Lynx and Fox iz Delnica i Centru šolskih in obšolskih dejavnosti u Fari iz susjednog Kostela u Sloveniji koji tijekom niza godina u Kaštel dovode brojne skupine posjetitelja i promoviraju njegov sadržaj i vrijednosti. Potom je uslijedila panel rasprava o „Narednih 10 godina: što sve možemo zajedno?“ iz koje je izveden niz zaključaka poput važnosti i mogućnostima suradnji kulturnih i turističkih dionika s hrvatske i slovenske obale rijeke Kupe.
Sutra se program nastavlja predstavom „Svojeglavi štapić“ u izvođenju teatra „RECiŠOU“ i pod pokroviteljstvom Županije u dopodnevnom terminu, dok je u večernjim satima predviđen glazbeni program, a tijekom cijelog dana omogućen je besplatan razgled stalnog postava i interpretacijskog centra.