OGLAS

U Hrvatskoj čak 31% osoba od 55 i više godina živi u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti

begging-1683496_1920

Svjetski dan socijalne pravde

 

Svjetski dan socijalne pravde obilježava se 20. veljače na inicijativu Ujedinjenih naroda i u suradnji s Međunarodnom organizacijom rada, radi širenja svijesti o potrebi prevencije siromaštva, socijalne isključenosti, nezaposlenosti i ostalih oblika socijalne nejednakosti.

Prema aktualnim podatcima Državnog zavoda za statistiku iz 2020. godine otprilike 1.010.000 osoba u Republici Hrvatskoj živi u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti (24,8% stanovništva). Od toga ih je oko 350.600 u teškoj materijalnoj deprivaciji, a oko 313.000 živi u kućanstvu koje si nije u mogućnosti priuštiti adekvatno grijanje u najhladnijim mjesecima. Nadalje, oko 2.090.000 osoba u Hrvatskoj živi u kućanstvima koja si nisu u mogućnosti priuštiti tjedan dana godišnjeg odmora izvan kuće.

Alarmantan je podatak da u Republici Hrvatskoj čak 31% osoba od 55 i više godina živi u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti, po čemu smo u četvrtini država Europske unije s najlošijom statistikom (izvor: EUROSTAT). Oko 1.740.000 hrvatskih građana živi u kućanstvima koja teško ili vrlo teško spajaju kraj s krajem (izvor: Državni zavod za statistiku).

Povodom Svjetskog dana socijalne pravde Udruga Životna linija i Društvo za kulturnu suradnju Perun organiziraju tribinu pod nazivom „Ima li dovoljno humanosti i empatije u Hrvatskoj? – Nacionalna/politička tolerancija i socijalna pravda u RH“. Tribina će se održati u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5 u Zagrebu, 20. veljače 2020. godine (Svjetski dan socijalne pravde), s početkom u 19.30 sati. Govornici na tribini bit će ugledne osobe iz hrvatskog intelektualnog i političkog života. Pozivamo sugrađane i medije da svojim dolaskom na tribinu podrže ovu akciju.

Udruga Životna linija organizacija je civilnog društva namijenjena prevenciji suicida i depresije u Republici Hrvatskoj, kao i borbi za poboljšanje mentalnog zdravlja. Djeluje isključivo na volonterskoj osnovi i nije financirana iz državnog proračuna ni iz proračuna lokalnih samouprava. Smatramo da bez humanosti i empatije u hrvatskom društvu nije moguće ostvariti napredak na području mentalnog zdravlja.