OGLAS

Neven Hržić: Veliko hvala svima koji su svojim radom doprinijeli da i ovu sezonu naš otok bude čist!

„Iza nas je iznimno zahtjevna turistička sezona koju, uz sav dobar i uhodan sustav odvoza i zbrinjavanja otpada, ne bi bilo moguće odraditi bez ogromnog doprinosa naših radnika u svim segmentima. Od eko patrole, vozača i radnika na kamionu i reciklažnim dvorištima, pa do onih koji su ekstremno sušno ljeto odradili na sortirnici na Treskavcu.

Sve veći promet, sve veći broj turista o čijim smo brojkama dolazaka i noćenja slušali svakodnevno,  stvaraju sve veće količine otpada koje naši radnici moraju kvalitetno i brzo ukloniti s javnih površina i dvorišta kako bi naš otok zadržao visoku razinu i standard na koji smo svi već navikli.

Za ilustraciju-naš otok čini više od 6,5% hrvatskog turističkog prometa, ove smo godine već blizu 7 mil. noćenja (u komercijalnom i nekomercijalnom smještaju), a naša služba broji ukupno 135 radnika.

 Mislim da se o tom segmentu važnosti za uspjeh turističke sezone najmanje govori, što znači da je sve prošlo ok. Jer, nažalost, više se kritizira, a  premalo se cijeni ono što je dobro odrađeno, pa smo mi odlučili naše radnike uz javnu pohvalu i novčano nagraditi.

Naravno, treba pohvaliti i stanovnike našeg otoka koji su zaslužni za 60% -tni udio odvojeno prikupljenog otpada u domaćinstvima, a nagrađujemo ih kompostom za čiju su proizvodnju zaslužni odvajanjem kućnog otpada. I naravno, svi na kraju uživamo visoki komunalni standard u čistom okolišu!“

Evo za ilustraciju brojčanih pokazatelja za RJ Gospodarenje otpadom:

U periodu od lipnja do rujna 2022. godine ostvareno je:

  • 37 vozila prešlo je preko 250.000 km na prikupljanju komunalnog otpada na otoku
  • Prikupljeno oko 12.500 tona komunalnog otpada
  • Na reciklažnom dvorištu Treskavac obrađeno je: 
  • 2.670 tona biootpada
  • 840 tona razne plastike
  • 1630 tona kartona i papira
  • 750 tona stakla
  • Prikupljeno je i 970 tona glomaznog otpada (stari namještaj, madraci, vrata i prozori)
  • Na otoku imamo preko 27.000 domaćinstava
  • 7 članova eko patrole dostupno je svima za pomoć i savjet
  • Budući da proizvodnja otpada naročito raste tijekom ljeta u ugostiteljskim objektima, naša Eko patrola obišla je njih preko 200 te educirala osoblje
Secret Link