OGLAS

Depresivni ponedjeljak: Najdepresivniji dan u godini ili samo mit?

Polovica je siječnja, blagdani su proslavljeni, neki su se već vratili sa skijanja, a plaća je odavno sjela na račun. Kad se sve to uzme u obzir, nije ni čudno da je treći ponedjeljak u siječanj prozvan najdepresivnijim danom u godini. Po riječima Martine Barać, psihologinje Zavoda za kliničku i zdravstvenu psihologiju KBC-a Rijeka, uobičajeno je da emocije prate završetak nekog razdoblja u našim životima, bilo da je to kraj godine, putovanje, period darivanja, te učestalih druženja. “Pa mogu potvrdit to zapravo, crkla mi je mašina veš mašina jutros, al se pravim da se ništa nije dogodilo I nastavljam sa svojim danom, nosit ćemo se s tim kasnije”, rekao je Anton. Depresivni ponedjeljak ili Blue Monday kako ga u svijetu nazivaju ipak se nije uspio probiti do većine Hrvata. “Kažu najdepresivniji dan u godini, je l’ to istina? Ne u našem slučaju”, rekle su Elena i Magdalena. S njima se složila i Martina. “Ne, mislim da je to samo pomodarstvo. Ne trebamo biti depresivni, nema razloga za to”, rekla je. Psihologija ovu pojavu naziva sezonskim, afektivnim poremećajem kojeg prate depresivni simptomi. “Nije svaki naš osjećaj sniženijeg raspoloženja znak da imamo taj poremećaj i u svemu tome je ključno da pratimo naše funkcioniranje, ključno je da primijetimo da li nam je potrebna podrška i u slučaju da primijetimo da je naše raspoloženje izmijenjeno u odnosu na inače da onda tražimo psihološku pomoć”, rekla je Martina Barać. Nema veze što je siječanj i ponedjeljak, smijte se i danas baš u inat tome. Saznajte više u video prilogu.

YouTube player
Secret Link