OGLAS

SDP izgubio Rijeku: Braut proziva Krpan i Obersnela koji poručuje da nije sudjelovao u kampanji

U Rijeci: nakon 35 godina kontinuirane vlasti, SDP više nije dominantna politička snaga. Građani su u prvom krugu izbora jasno dali do znanja da žele promjenu , SDP-ova kandidatkinja Sandra Krpan osvojila je svega 15,46 % glasova i ispala iz utrke za gradonačelnicu.

Bivši gradonačelnik Vojko Obersnel, koji je godinama bio simbol SDP-ove vlasti u Rijeci, kritizirao je upravljanje gradom i strankom u posljednje četiri godine.

“Rezultati su loši iz dva ključna razloga: loše upravljanje gradom i strankom, za što je odgovoran gradonačelnik i donedavni predsjednik gradske organizacije, te izuzetno loše osmišljena kampanja”, izjavio je Obersnel.

Jedan od najglasnijih kritičara unutar stranke, Vojko Braut, poručio je kako očekuje ostavke cijelog rukovodstva SDP-ove riječke organizacije, navodeći da su Krpan i Obersnel arhitekti pogrešnih političkih odluka.

“Građani su jasno rekli da to nije bila dobra odluka. Krpan i Obersnel snose političku odgovornost i trebaju se povući”, poručio je Braut.

Obersnel, s druge strane, tvrdi da nije sudjelovao u kampanji i prebacuje odgovornost na druge:

Nisam bio aktivan u kampanji. Mogao bih i ja pitati gdje je Braut bio.”

Braut uzvraća kako je bio “na marginama kampanje”, gdje su ga i smjestili, jer su drugi unutar stranke odlučili voditi izbore bez šireg kruga suradnika.

U drugom krugu izbora SDP nema svog kandidata za gradonačelnika, a Braut smatra da članovi SDP-a trebaju podržati Marka Filipovića. Također ističe važnost potpore SDP-ovom kandidatu za župana Ivici Lukanoviću.

Novinarka Novog lista Tihana Tomičić dijeli mišljenje o potrebi za političkom odgovornošću:

“Predsjednik stranke mora barem ponuditi mandat na raspolaganje. To je minimum nakon ovakvog rezultata.”

Pobjednica prvog kruga, Iva Rinčić iz liste Akcija mladih, Unija Kvarnera i partnera, osvojila je gotovo 41,07 % glasova, što mnogi vide kao poruku građana da žele promjenu, ali i kaznu SDP-u zbog stagnacije grada i unutarnjih sukoba.

“Vidjet ćemo što će to značiti za komunalna poduzeća. Svi ti ljudi moraju dati mandate na raspolaganje, a Rinčić mora jasno pokazati tko su ljudi iz njezinog tima”, istaknula je Tomičić.

Obersnel je Rinčić čestitao na rezultatu i poručio:”Ako bude vodila grad kako je govorila u kampanji, pogotovo u završnici, mislim da će to biti dobro za Rijeku.”

U Gradskom vijeću novi odnosi snaga: lista Ive Rinčić ima 11 vijećnika, SDP i partneri 7, HDZ-ova koalicija 5, Marko Filipović i Možemo po 3, a Most 2 vijećnika.

YouTube player
Secret Link