Najveselije doba u godini približava se svom vrhuncu, a u veliko maškarano finale Halubajski zvončari tradicionalno uvode Kastavštinu svojim dojmljivim trodnevnim ophodom.
Godišnji pokladni ophod zvončara s područja Kastavštine, kao dio nematerijalne kulturne baštine, uvršten je na Reprezentativnu UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva zahvaljujući svojoj posebnosti, tradiciji i snažnoj simbolici.
Ophod započinje na Pusnu nedeju, 15. veljače, u 8:00 sati u Marčeljima, a završava u utorak, 17. veljače, sudjelovanjem u završnoj pusnoj manifestaciji: paljenju pusta u centru Viškova.
Tijekom tri dana Halubajski zvončari obiđu više od 50 sela i zaselaka, sve do područja Rijeke i Kastva. Mještani ih tradicionalno dočekuju i počaste, pridonoseći očuvanju ove „žive tradicije” duboko ukorijenjene u identitet Halubja i Kastavštine.
HUMANITARNA AKCIJA I PALJENJE PUSTA – 17. VELJAČE 2025.
U utorak, 17. veljače, od 15:00 sati, u centru Viškova održava se tradicionalna humanitarna akcija Udruženja obrtnika Viškovo–Kastav–Klana–Jelenje. Posjetitelje očekuju domaće fritule, čaj i kuhano vino po simboličnim cijenama, a sav prihod namijenjen je humanitarnoj svrsi.
Dolazak Halubajskih zvončara na Brege označava početak velike završnice: paljenja pusta u 19:00 sati. Pust, simbolički okrivljen za sve nevolje protekle godine, tradicionalno se spaljuje uz gromoglasnu zvonjavu, čime završava vladavina maškara
Tijekom tri dana Halubajski zvončari obiđu više od 50 sela i zaselaka



