Za lučke uprave osigurano 2,1 milijun eura, financirat će se 52 projekta
Župan Primorsko-goranske županije Ivica Lukanović potpisao je s ravnateljima županijskih lučkih uprava ugovore o korištenju namjenskih proračunskih sredstava za 2026. godinu ukupne vrijednosti 2,1 milijun eura.
Sredstva su namijenjena provedbi 52 projekta na području osam županijskih lučkih uprava. Prema riječima župana, cilj je osigurati ravnomjeran razvoj lučkih uprava te pomoći realizaciju većih infrastrukturnih zahvata u sredinama koje nemaju dovoljno vlastitih prihoda. Dio sredstava usmjerit će se i na pripremu novih projekata za buduće natječaje i korištenje europskih fondova u razdoblju 2027. i 2028. godine.
Pri odabiru projekata vrednovani su njihova društvena korist, potrebe lokalne zajednice, jasno definirani ciljevi te iskustvo prijavitelja u provedbi sličnih projekata.
Među značajnijim ulaganjima izdvajaju se projekti Županijska lučka uprava Novi Vinodolski i Županijska lučka uprava Cres, gdje će se ulagati u sigurnost luka i rekonstrukciju lučke infrastrukture. U planu su i izgradnja luke Omorika u Crikvenici, rekonstrukcije luka u Krku i Rabu te izgradnja sekundarnog lukobrana u Iki.
Projektima će se osigurati i velik broj novih komunalnih vezova, među ostalim 165 na području Krka, 107 u novoj luci Omorika u Crikvenici, 123 u luci Črni mul te 36 u luci Pazdehova.
Istaknuto je i kako se privode kraju pojedini ranije započeti projekti, među kojima su uređenje vlastitog prostora Županijske lučke uprave Bakar–Kostrena–Kraljevica te rekonstrukcija luke Vela Jana na Krku.




