OGLAS

I moj glas je bitan: Državno izborno povjerenstvo provodi edukacije za maturante

Maturanti srednje škole dr. Antuna Barca u Crikvenici imali su priliku proći edukaciju u sklopu projekta “I moj glas je bitan” koju provodi Državno izborno povjerenstvo.
Samo u ovoj školskoj godini do sredine veljače obuhvatit ćemo 60 škola i preko 4000 učenika, rekla je Ivana Belec iz Državnog izbornog povjerenstva.

Jedna od učionica tako je nalikovala na pravo izborno mjesto gdje su učenice i učenici glasovali pred biračkim odborom i promatračima, a pred njima je i superizborna godina.

Da, mi uvijek spomenemo da je pravo vrijeme da vježbaju demokraciju budući će imati pravo i priliku tri puta izaći na birališta, dodala je Belec.

Škole su zainteresirane, a projekt će privremeno biti zaustavljen do jeseni s obzirom da je pred Državnim izbornim povjerenstvom puno posla. Zadovoljni su kažu provedbom projekta kao i znanjem maturanata.

Projekt se provodi od 2018. godine, a članice povjerenstva upozoravaju buduće glasače i na moguće zamke u procesu glasovanja.

Učenici koji sudjeluju na edukacijama zamoljeni su da ispune i anonimnu anketu na mrežnim stranicama Povjerenstva, a najbitnije je motivirati ih da izađu na izbore.

Pa bilo mi je zanimljivo, naučili smo kako glasati, šta smijemo raditi, šta ne smijemo. Hoćeš li izaći na izbore? Pa sada kada mi je postalo zanimljivo mislim da ću izaći na izbore, rekao je crikvenički srednjoškolac Matej Nekić.

Iz dosadašnjih anketa iz prvog polugodišta, većina učenika, njih čak 83% namjerava izaći na izbore, a čak 72% smatra da njihov glas može utjecati na rezultat.

YouTube player
Secret Link