OGLAS

Možemo! Rijeka uvjetovao podršku Filipovićevom proračunu za 2025. godinu

Riječki Možemo! uputio je jučer gradonačelniku Marku Filipoviću niz ključnih zahtjeva u sektorima urbanizma i kulture. Traže izgradnju parking garaža na Kozali i Vežici, implementaciju Park&Ride sustava na Mlaci kako bi se unaprijedila mobilnost i smanjila prometna gužva, ispitivanje mogućnosti otvaranja gradskih potoka te plan ozelenjivanja parkirališnih površina radi smanjenja toplinskih otoka, a povećali su i financijska sredstva za program javnih potreba u kulturi, naglašavajući važnost ulaganja u lokalne umjetnike i kulturne organizacije. Zatražili su i da Filipović povuče Odluku o izmjenama GUP-a ili barem da iz nje izuzme prostor bivšeg Istravina, navodeći kako prenamjena te zone evidentno favorizira interese investitora nauštrb interesa građana. Riječki Možemo! je na današnjoj je konferenciji za medije predstavio projekte i programe kojima su uvjetovali podršku proračunu gradonačelnika Filipovića za 2025. godinu.U pregovorima koji su se vodili proteklih tjedana predstavnici Možemo! Rijeka, Nebojša Zelić i Renato Stanković, podnijeli su amandmane kojima se u proračunu za 2025. godinu traži 30.000 eura za izradu Studije određivanja lokacije pogodne za izgradnju garaže na Vežici, te 90.000 eura za izradu idejnog rješenja za parking garažu na Kozali, što je zajednički amandman s PGS-om. Time su potaknuli realizaciju neispunjenog obećanja riječkog gradonačelnika, koji je rekao da će se sredstva od prodaje kolodvora na Žabici usmjeriti na projektiranje i gradnju novih javnih parking garaža. Riječki Možemo! amandmanom predlaže uvođenje Park&Ride sustava na lokaciji Mlaka, točnije pored novog spoja na riječku zaobilaznicu. Riječ je o sustavu “parkiraj i vozi se,” u kojem se putnici voze do pristupačne lokacije gdje ostavljaju svoje osobne automobile, te potom u centar grada putuju javnim prijevozom. Povećanjem subvencije Autotrolej d.o.o. bi u sklopu projekta trebao uz trenutnu liniju 8 uvesti i dodatne pravce u vršnim periodima, a cijena dnevnog parkiranja (koja uključuje i kartu za autobus) trebala bi biti samo 2 eura.Uz to, traže i osiguravanje 60.000 eura za ispitivanje mogućnosti otvaranja gradskih potoka, izradu plana ozelenjivanja parkirališnih površina radi smanjenja toplinskih otoka, te izradu elaborata zdravstvenog stanja drvoreda na Pećinama i na Trsatu. Istaknuli su da su sve mjere predviđene usvojenom Strategijom zelene urbane obnove Grada Rijeke, te da na ovaj način pokreću prijeko potrebnu obnovu i širenje zelene infrastrukture u Rijeci.Konačno, riječki Možemo! predlaže i amandman kojim traže povećanje predviđenih sredstava za Javni poziv za utvrđivanje programa kulture u iznosu od 44.400,00 eura, čime žele pomoći lokalnim umjetnicima i kulturnim organizacijama da ublaže posljedice općeg povećanja cijena tijekom 2023. i 2024. godine.Povlačenje Odluka o izmjenama Prostornog plana i GUP-a. U nastavku su Zelič i Stanković pojasnili i da su od Filipovića zatražili da se na ovoj sjednici ne donose predložene Odluke o izmjenama Prostornog plana i GUP-a, odnosno da se iz njih amandmanom izuzme prenamjena prostora bivšeg Istravina u zonu stambene i mješovite namjene.

Iz Možemo! su podsjetili da je javnost do sada imala prilike samo putem medija vidjeti vizualizacije, odnosno projekte DDG grupe za tzv. East District kompleks. ‘’Vidjeli smo i hvalospjevni tekst u kojem se najavljuje da je DDG grupa korak bliže realizaciji projekta odnosno svojih želja u ovoj zoni bivšeg Istravina jer je Grad Rijeka pokrenuo izmjene GUP-a.’’ – kažu i dodaju da je istovremeno zanimljivo kako za lokalne medije ti isti investitori nisu htjeli komentirati ništa. A upravo iz U riječkom Možemo! smatraju da je vrijeme za stati na loptu i temeljito promisliti na koji način upravljamo prostorom, a još važnije – na koji način ćemo upravljati prostorom u budućnosti. Kako ističu, nova Vežica na području Istravina može se dogoditi i oni nisu protiv nje, ali ona mora biti dio strategije i vizije, zelenog i održivog planiranja, mora uključivati i struku i građane.Amandman za zemljište bivše Iz riječkog Možemo! su također uputili amandman na točku izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana kojim se otvara mogućnost prenamjene prostora Dječje bolnice na Kantridi iz isključivo turističkog kompleksa u namjenu koja uključuje većim dijelom funkcije društvene i zdravstvene namjene, sportsko rekreacijskih prostora, uređenje parka i perivoja, a manjim dijelom, do jedne trećine, turističko ugostiteljskih sadržaja.‘’Ovakva bi prostorna namjena osigurala ostvarenje javnih potreba i interesa Grada Rijeke i njegovih građanki i građana te štitila zeleni, društveni i zdravstveno-rehabilitacijski karakter kompleksa,’’ naveli su Zelič i Stanković.

Secret Link